Już za moment obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jednym z największych darów dla dzieci jest codzienne czytanie im dla przyjemności. Daje ono im najważniejsze kompetencje życiowe, których nie da się kupić – inteligencję emocjonalną, swobodę językową, samodzielność myślenia, rozległą wiedzę, wyobraźnię, wartości moralne.

Często zastanawiamy się, co tak naprawdę może pomóc naszym uczniom w dobrym życiu. Jak zapewnić im najlepszy start? Wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę, że ma pod ręką proste, a jednocześnie bardzo skuteczne narzędzie – opowiadanie bajek i czytanie dzieciom na głos.

Dla większości dzieci jest to najlepszy, aktywizujący centra emocjonalne w mózgu sposób edukacji, który sprawia, że uwalniane są większe ilości hormonów i neuroprzekaźników. Wspomagają one tworzenie połączeń między komórkami nerwowymi. Jednocześnie to świetny sposób na budowanie relacji z nimi, bycie blisko na każdym etapie rozwoju.

Naukowo udowodnione wartości edukacyjne głośnego czytania:

  • wprowadzenie słownictwa,
  • modelowanie płynności wypowiedzi,
  • pokazywanie ekspresyjnego czytania,
  • rozwijanie rozumienia tekstu,
  • pomoc dzieciom w nawiązywaniu kontaktów.

Jednak szczególnie ważna jest wartość osobista głośnego czytania. To doświadczenie może stworzyć żywe wspomnienia historii związanej z osobą, czasem lub miejscem – wspomnienie, które często pozostaje z nami na lata.

Pomysły na obchody:

1.Nagrywamy audiobooki

Zaproś uczniów do nagrania audiobooka. Możesz wciągnąć w pomysł innych nauczycieli i rodziców. Wybierzcie lekturę albo fragment książki. Podzielcie rolę na wszystkie dzieci zgodnie z ich możliwościami. Przed nagraniem zrób krótką rozgrzewkę aparatu mowy, porozmawiajcie o emocjach, które warto pokazać czytając. Audiobooka można później umieścić na stronie szkoły, puścić przez radiowęzeł, zaprosić młodsze klasy do posłuchania go, odsłuchać na rozpoczęcie lekcji. Najtrudniejsza praca to połączenie wszystkiego w całość, ale z dobrym programem komputerowym i to może być bułką z masłem. Potrzebny jest tylko czas i cierpliwość. Ale efekt wynagradza wszystko.

2. Dzień w Krainie Głośnego Czytania

Możecie wybrać aktywności, które Wam się podobają i przygotować dowolny scenariusz.
Nasze propozycje:

  • Stasi uczniowie mogą przebrać się w bajeczne stroje i poczytać książki swoim młodszym koleżankom i kolegom.
  • Każdy z uczniów przynosi książkę, którą lubi, a która nie jest lekturą. Wcześniej przygotowuje plakat, mapę myśli które ma za zadanie polecić wybrane czytadło:) Dzieci rozmawiają i polecają sobie nawzajem wybrane książki
  • Zorganizuj koleżeńską wymianę książek wśród dzieci – żeby doszło do wymiany trzeba na głos przeczytać fragment książki
  • Uroczyste Otwarcie Klubu Czytelniczego
3. Zorganizuj lekcję bajkoterapeutyczną – naucz wybranych przez Ciebie kompetencji.

Wybierz z 13 bezpłatnych bajek wraz ze scenariuszami, listą pytań do dyskusji z dziećmi i zabawami edukacyjnymi: https://zaczytani.org/projekty/bajki-edukacyjne/

4. Co czytać w Dniu Głośnego Czytania?
  • Pomoże pierwsze polskie wydanie klasycznego i kultowego przewodnika, któremu Zaczytani.org z radością patronują: „Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje. Przewodnik Jima Trelease’a dla rodziców i nauczycieli” Wydawnictwa Mamania. W środku znajdziecie skarbnice książek polecanych do czytania na głos.
  • Bajki od Zaczytani.org
  • Wybór książek na konkretne problemy od Biblioteczki Apteczki

Książki na konkretne problemy