Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym
– Antoine De Saint-Exupery „Mały Książę”

Pierwsze oficjalne obchody Dnia Dziecka miały miejsce w 1925 roku podczas Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci w Genewie. Delegaci z różnych krajów, zainspirowani potrzebą ochrony praw dzieci, postanowili ustanowić specjalny dzień poświęcony najmłodszym. Choć konkretna data nie była wtedy jednoznacznie ustalona, wiele krajów, w tym Polska, wybrało na obchody 1 czerwca. W 1954 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych postanowiło ustanowić Międzynarodowy Dzień Dziecka w celu promowania dobrobytu dzieci na całym świecie. Data 1 czerwca nie jest przypadkowa – nawiązuje do wcześniejszych obchodów Dnia Dziecka w różnych krajach, w tym w Polsce.

Dzień Dziecka, poza tradycyjną symboliką, służy do wszelkiego rodzaju rozważań, dotyczących roli dzieci w naszym społeczeństwie. To właśnie takie spotkania i rozmowy zaowocowały wieloma zmianami w prawie, które dziś ułatwiają dzieciom życie i pomagają  z uśmiechem patrzeć w przyszłość.

W tym miesiącu chcemy Was zachęcić na spojrzenie na pracę z książką szerzej. Treść książki, bajki ale w też filmu, serialu, komiku, koncertu, spektaklu może stać się podstawą do nawiązania relacji z uczniami. Odniesienie do tekstu, obrazu, pozwala młodym ludziom na swobodniejsze wypowiedzi niż te, na które pozwalają sobie w zwykłych rozmowach. Uczeń może identyfikować się z bohaterem albo opisywaną w tekście sytuacją. Dzieląc się swoimi refleksjami na forum lub z nauczycielem , może niejako „ukryć się” za postacią literacką i nie mówić o sobie wprost, co dla niektórych bywa uwalniające.

Pomysły na obchody Dnia Dziecka

  • zaproponujcie dzieciom, młodzieży przebranie się za swojego idola, bohatera książki, filmu, serialu
  • stwórzcie tablicę rekomendacji książek, seriali, filmów koncertów , na której uczniowie zostawiają karteczki i dzielą się tym, co aktualnie czytają.
  • załóżcie klub sztuki w szkole. Dzieci, młodzież mogą rozmawiać o książkach, serialach, filmach, koncertach. Dzień Dziecka jest dobrą datą na uroczyste pierwsze spotkanie. Jeśli to możliwe klub może przyjąć regularną formę. Latem takie spotkania można zorganizować w plenerze lub podczas tematycznych wycieczek. To dobra propozycja dla starszych dzieci.
  • zagrajcie w książkowe kalambury. Zaproście do zabawy w odgadywanie tytułu książki. Wybierzcie kilkanaście książek, dzielimy grupę na zespoły i zaczynamy zabawę. Możemy przedstawić tytuł książki pantomimicznie, wykonać rysunek lub użyć słów, ale tylko takich, które nie występują w tytule.
  • stwórzcie kreatywną historię. Połącz tytuły w jeden i stwórz nową historię – zabawa w tworzenie nowych opowiadań. Wybieramy dwie lub trzy książki, łączymy je w jeden tytuł i tworzymy nową historię.
  • zaproś do Toru przeszkód, Stwórz tor przeszkód gdzie każda stacja wymaga wykonania zadania związanego z literaturą, filmem, sztuką, Dzieci pokonują tor przeszkód rozwiązując zagadki.
  • zorganizuj lekcję bajkoterapeutyczną – naucz wybranych przez Ciebie kompetencji. Wybierz z 12 bezpłatnych scenariuszy z listą pytań do dyskusji z dziećmi i zabawami edukacyjnymi: https://zaczytani.org/projekty/bajki-edukacyjne/Możesz również wybrać opowiadanie dla młodzieży: https://przedsoba.zaczytani.org

 

Wiele inspiracji znajdziesz w książce:  „777 pomysłów na zabawy z książką”, Małgorzata Swędrowska, Wydawnictwo Mamania